Hello World, NORAnet

Oled endale saanud NORAnet stardikomplekti ja valmis astuma esimesi samme Asjade Interneti maailmas. Siit väikene juhend, kuidas asjad valutult tööle saada. Meie eesmärk on saada LoRa seadmest tulevad teated liikuma ThingPark arenduskeskkonda.

Selleks läheb vaja:

  • LoRaWAN ühilduv seade (meie näites Badgerboard badgerboard.io)
  • Arenduskeskkonna ThingParkPartner konto
  • LoRaWAN ühilduv tugijaam (meie näites Multitech Conduit)

Samm 1. ThingParkPartner konto avamine

ThingPark arenduskeskkonna lingi leiame NORAnet kodulehelt www.noranet.ee vajutades nuppu „Proovi tasuta“. Avaneb ThingParkPartner platvormi registreerimisleht.

      

Registreerimisel tuleb parooli valimisel kasutada suuri ning väikseid tähti, vähemalt ühte numbrit ja minimaalne sümbolite arv on 8. Kui nõutud väljad on täidetud, aktiveerime saabunud kinnitus e-maili ja meie arenduskonto on kasutusvalmis.

Samm 2. Tugijaama lisamine – Network Manager

Eraldiseisvat tugijaama läheb tarvis selleks, et arendus- ja katsetuskeskkond on põhivõrgust eraldatud nn „liivakast“. Sellises keskkonnas saab teha katsetusi ilma põhivõrgu tööd segamata, kus nõudmised seadmete tööle on oluliselt rangemad. Valime hiirega ThingParkPartner keskkonnas vasakusse serva liikudes menüüst NetworkManager rakenduse, mille peale avaneb veebikeskkond tugijaamade haldamiseks.  Tugijaama lisamiseks tuleb  paneelis  „Add Base Stations“ vajutada nupule „+Create“.  Avanenud veebilehel tuleb täita järgnevad lahtrid: ID, SMN, Model ja Name.

ID: ID number on leitav tugijaama põhja all olevalt sildilt. Lahtrisse tuleb sisestada kaheksa viimast heksakoodis numbrit seadme ID’st.

SMN: Seerianumbri võib määrata vabalt. Sisestamisel tuleb järgida formaati 0000-XX-0000-0000.

Model: Tugijaama mudel valitakse nimekirjast. Meie näites oleva seadme mudel on Multitech conduit.

Name: Nime võib valida vabalt. Näitena on kasutatud „devgw.“

Kui kõik sujub tõrgeteta, siis raporteerib tugijaam, et on ühendunud võrku ja valmis vastu võtma teateid läheduses paiknevatelt sensoritelt. Rakendus võimaldab kasutada ka muid funktsioone, millede hulka kuulub tugijaama statistika.

Samm 3. Badgerboard’i programmeerimine

Lehel badgerboard.io  olev link Software/Github viib tarkvara ja juhendini, mida järgides saab vajaliku library lisada Arduino IDE arendusvahendisse. Arduino IDE saab alla laadida lehelt. Kaardi tüübiks “Lilypad Arduino USB”, pordiks peale kaardi ühendamist valikutesse lisandunud USB port.  Enne pordi ühendamist kontrolli, et seadmel oleks antenn küljes. Badgerboard kasutab aktiveerimiseks OTAA (Over the Air Activation) meetodit. Meid huvitav Badgerboardi rakendus Lora_temp_hum vajab õigete DevEUI, AppEUI ning AppKey sisestamist.  Kes LoRaWAN võtmehalduse kohta rohkem infot vajab, leiab artikli järgmiselt lingilt.

DevEUI tuleb kaasa iga Badgerboard’iga, AppEUI ja AppKey saab vabalt valida. Tähele tuleks panna, et Arduino koodis on EUI’d veidi teistmoodi formaadiga, seda tuleb sisestamisel silmas pidada. Arduino IDE kõige vajalikumad nupud on  verify ja upload.   Esimene kompileerib ja kontrollib koodi teine laeb programmi badgerboardi. Vajutades Ctrl+Shift+M avaneb serial monitor, mille abil saab jälgida programmi tööd.

Kui programmeerimine õnnestus, siis näeme kuidas Badgerboard üritab võrguga ühendust luua.

Samm 4. Seadme lisamine – Device Mananger

Seadme registreerimiseks avame ThingParkPartner lehel vasakult menüüst DeviceManager’i.

Kõigepealt lisame tühja  ruutingprofiili, mille nimeks paneme NOAS. Ruutingprofiilis on kirjas millistesse rakendustesse seade andmeid edastama hakkab.  Esialgu siiski andmed ühtegi rakendusse ei liigu, aga tühi profiil on vajalik selleks, et me andmeid logides nägema hakkaksime.  Profiili tegemiseks tuleb vajutada veebilehe vasakus servas „AS Routing Profiles“ nupule ja see järel „+Create“ nupule ja sisestada nimi NOAS.

Järgnevalt lisame uue seadme, meie näites Badgerboardi. Selleks tuleb vajutada veebilehe vasakus servas „Devices“ nupule ja see järel „+Create“ nupule. Avanenud aknas tuleb sisestada alltoodud info ning lõpetamiseks tuleb vajutada akna üleval paremas servas olevale „+Create“ nupule.Device Activation on OTAA.  DevEUI, AppEUI ja AppKey on need samad, mis me juba sisestasime Badgerboardi programmi. Device profile on standardne LoRa class A seade. Connectivity Plan on Unlimited Dev ehk tasuta ühenduspakett arendajatele. Routing Profile on sama tühi ruutingprofiil, mis sai eelpool loodud ehk NOAS. Kui nüüd seadme toide sisse lülitada, peaks see ise automaatselt võrguga liituma.

Samm 5. Wireless logger

Kui kõik sai varasemates sammudes õigesti seadistatud ja Badgerboardil on toide sees peaks seade ennast võrgus aktiveerima. Saame kontrollida, kas andmed liiguvad, kui avame ThingParkPartner keskkonnas WirelessLogger rakenduse.

Kui ühendus toimib, näeme seadme poolt edastatud ja vastuvõetud teadete logi. Et andmed oleksid loetavad valime Decoder nimekirjast ASCII ja vajutame Refresh nuppu. Nüüd näeme saadetud andmete rida avades andmete sisu (midagi sellist – string: {“S”:0,”T”:28.5,”H”:17.2,”V”:3.4,”P”:12/0}). Hello World, NORAnet.